Larssons Berg 4
Kommande

Stensjön - Mölndal

Larssons Berg 4

Visning
  • Kontakta mäklaren för visning.
Snabbfakta
Typ:
Bostadsrättslägenhet
Boarea:
56,5  kvm
Antal rum:
2 rum
Våning:
4 av 5
Byggår:
2018
Avgift:
5 072 kr/mån
  • Ljus öppen planlösning
  • Kök med matplats för stora sällskap
  • Vardagsrum med utgång till balkong
  • Stort sovrum med garderober
  • Badrum med tvättmaskin och torktumlare
  • Inglasad balkong
  • Externt förråd till lägenheten
  • Några minuter till natur, bad och kommunikationer
  • Telenor bredband (500/500 Mbit/s) och TV ingår i avgiften

Sjönära ljus fin tvåa med inglasad balkong!

Välkommen till en sjönära ljus och välplanerad 2:a med härlig inglasad balkong. Den öppna planlösningen mellan vardagsrum och kök skapar sociala ytor och de många fönstren ger en luftig atmosfär. Köket är ljust och välutrustat med mycket plats till förvaring i lådor och skåp. Matplats för 6-8 personer vid fönster. Vardagsrummet erbjuder plats för soffa, soffbord och TV-möbel, stora fönster och utgången till balkongen gör rummet ljust och luftigt. Det stora sovrummet har plats för dubbelsäng med sängbord. Helkaklat badrum med dusch och egen tvättmaskin och torktumlare. Bostaden har bra förvaring med garderober sovrum och i hallen samt externt förråd. Föreningen har parkeringsplatser med och utan laddmöjlighet för uthyrning. Som det ser i dagsläget (2025-03-01) finns det några platser lediga utan laddmöjlighet samt 1 elbilsplats men för att få hyra dessa ska man kunna uppvisa att man har en elbil antingen egen bil/tjänstebil som är el/hybrid. Att hyra pats med laddmöjlighet kostar 550 kr/mån plus förbrukning 2 kr/kwh och vanlig plats kostar 450 kr/mån.

Det barnvänliga bostadsområdet vid Stensjön har bekvämt avstånd till det mesta. Ett par minuter från bostaden finns natursköna Stensjön med restaurang, servicebutik, badstrand, minigolf och kanotklubb. Härifrån kan du enkelt ta dig med buss eller cykel till Göteborg Centrum, Mölnlycke eller till Mölndals bro och Mölndals Centrum med Mölndals galleria. Från Mölndals Bro kan du åka pendeltåget till Kungsbacka och till Göteborg C.

Bilder
20240604_131837
Stensjö center
6100960_009
6100960_014
6100960_017
20240806_120648
6100960_005_MS

Gunnebo Slott och Trädgårdar

6100960_0007

Mölndals Galleria och Torg

16c1b2e0-cb4f-11eb-8679-9dda8f8ceb0e

Mölndals Bro med spårvagn, tåg och bussar

718304-420-1_024

Skola på Larssons Berg

718304-420-1_026

Gemensamhetslokal

Planritning
Larssons Berg 4 copy
Värdering

Vill du sälja din bostad eller boka värdering?
Fyll i dina uppgifter så kontaktar en mäklare dig

Skicka

Fakta

Beteckning:
Larssons Berg 4.
Typ:
Bostadsrättslägenhet.
Våningsplan:
Våningsplan 4 av 5, hiss finns.
Storlek:
2 rum varav 1 sovrum. Boarea 56,5 kvm. Uppgift angående boarean är baserad på säljarens uppgifter samt kontrollerad med föreningen. Denna area kan av olika skäl vara felaktig. Den köpare som anser arean vara av betydelse för köpet bör därför vidta en uppmätning.
Övriga utrymmen:
Förråd.
Byggnad:
Byggnadsår: 2018.
Energideklaration: Energiklass C. Specifik energiprestanda 67 kWh/kvm år. Energiprestanda, primärenergital 59 kWh/kvm år. Energideklaration är utförd, 2022-08-19.
Balkong:
Stor härlig inglasad balkong.

Ekonomi

Avgift:
5 072 kr/mån. Inklusive värme och Telenor bredband (500/500 Mbit/s) och TV.
Andelstal:
Andel i föreningen: 0,89917 %. Andel av insats: 0,83664 %. Andel av årsavgift är 0,0089917.
Indirekt nettoskuld:
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning är 945 576 kr. Föreningens räntebärande skulder minus räntebärande tillgångar och likvida medel multiplicerat med bostadsrättens andel av årsavgift. Beräkningen är gjord med föreningens årsredovisning som underlag.
Driftkostnad:
Driftkostnaden är ca 539 kr/mån i nuvarande hushåll fördelat på: försäkring 299 kr, hushållsel 100 kr, kallvatten 70 kr och varmvatten 70 kr.
Driftkostnaderna kan variera beroende på antal personer, brukandet av bostaden samt tjänsteleverantör.
Pantsättning:
Bostadsrättslägenheten är pantsatt.
Föreningen tar ut en pantsättningsavgift om 588 kr.
Föreningens avgifter:
Föreningen tar ut en överlåtelseavgift (engångsavgift) om 1470 kr som betalas av köparen.

Förening

Riksbyggen Brf Stensjöberget. Föreningen är ett privatbostadsföretag (äkta).
Allmänt om föreningen:
Föreningen äger fastigheten Issågen 1 i Mölndals kommun. På fastigheten finns 6 byggnader med 102 lägenheter med adress Larssons Berg 2-12 i Mölndal. Hemförsäkring bekostas individuellt av bostadsrättsinnehavaren och bostadsrättstillägg ingår i föreningens fastighetsförsäkring. Föreningen har parkeringsplatser med och utan laddmöjlighet för uthyrning. Som det ser i dagsläget (2025-03-01) finns det några platser utan laddmöjlighet samt 1 elbilsplats men för att få hyra dessa ska man kunna uppvisa att man har en elbil antingen egen bil/tjänstebil som är el/hybrid. Att hyra pats med laddmöjlighet kostar 550 kr/mån plus förbrukning 2 kr/kwh och vanlig plats kostar 450 kr/mån.

Föreningen är delägare i Stensjöns Samfällighetsförening som förvaltar Isbingen GA:1-5 bestående av samlingslokal, miljöhus, lekplatser och gator. Mer information om gemensamhetslokalen Träffen finns på hemsidan: https://www.stensjonssamfallighet.se/?rID=1000

Föreningens e-postadress: brf.stensjoberget@gmail.com.
Markägare: Föreningen äger marken.

Övrigt

Informationen i objektsbeskrivningen är inhämtad från säljare, årsredovisning samt stadgar och kontrolleras av fastighetsmäklaren endast om omständigheterna ger anledning till detta. Köparen har undersökningsplikt. Vi ansvarar ej för att uppgifterna från dessa källor är korrekta utan råder dig som köpare att kontrollera fakta som är av vikt för dig. Mölndal är en expansiv kommun vilket innebär att omgivningarna kring föreningens fastighet kan komma att förändras. Förvärvare av en bostadsrätt rekommenderas därför att kontakta kommunen för vidare information om det finns byggplaner för intilliggande fastigheter.

Budgivning

Öppen budgivning innebär att du som spekulant lämnar ditt bud till den ansvarige fastighetsmäklaren, som löpande redovisar det högsta budet till säljaren och normalt även till övriga spekulanter. Spekulanterna ges då möjlighet att lägga nya bud. Observera att det är säljaren som bestämmer om ett lämnat bud ska redovisas till övriga spekulanter och det är därför inte säkert att alla bud redovisas öppet. En spekulant kan inte räkna med att få information av mäklaren om hur en budgivning fortskrider. Om bud tex redovisas på mäklarens hemsida är det därför inte säkert att alla bud redovisas. Samtliga bud finns däremot redovisade i budgivningslistan. Vid tillträdet lämnas budgivningslistan med namn, telefonnummer, bud och tidpunkt till köpare och säljare.

Säljaren har alltid fri prövningsrätt och behöver inte sälja till den som lagt det högsta budet. Säljaren är inte heller bunden av ett löfte att sälja bostaden eller att sälja till det pris som anges i marknadsföringen. På samma sätt är en spekulant inte bunden av sitt bud. Innan köpekontraktet är undertecknat av bägge parter har inget bindande avtal träffats. Om någon spekulant lämnar ett bud efter avslutad budgivning, men innan köpekontraktet undertecknats, är mäklaren skyldig att framföra detta bud till säljaren som tar ställning till om budet skall beaktas.
Vid en sluten budgivning får spekulanterna viss tid på sig att lämna sina bud och buden lämnas vanligtvis skriftligen. Mäklaren redovisar buden för säljaren, men den som har lämnat bud får ingen information om övriga bud. Sluten budgivning är förhållandevis ovanligt.

Karta

Karta